Jak uspořit náklady na teplo

Dům je napojen na centrální zdroj tepla, který provozuje společnost Pražská teplárenská a.s. (PT). Bohužel je to to nejdražší způsob vytápění, jaké je vůbec možné.  Jeden gigajoule v roce 2010 dodaný z PT nás stál 650Kč (v roce 2000 to bylo 260 Kč). To samé množství tepla dostanete z elektřiny za 480Kč (dvoutarifní sazba), z plynu za 320Kč, z uhlí za 260Kč a ze dřeva za 220Kč. Je zajímavé že předseda představenstva zmíněné společnosti je sosan JUDr. Petr Hulinský, který se soudruhem Křečkem na mítincích ČSSD hlasitě vykřikují jak se bijí za práva lidí bydlících v činžovních domech. A poučení – né každý kdo ti říká že se za tvoje práva bije tak skutečně činí. Doufám že soudruhovi Hulinskému je dostatečnou náplastí na jeho krvácející svědomí alespoň těch 6 miliónů co dostává ročně za posedávání na podobných dýchánkách.

Proto se představenstvo BD snaží vymanit se diktátu cen PT a vybudovat v domě vlastní kotelnu. Vybudováním vlastní kotelny by se ušetřilo 50% nákladů na teplo.

Dalším krokem, který by přispěl úsporám tepla by byla výměna oken a zateplení fasády domu, jak jasně ukazuje termovizní snímek. Bohužel výměna oken a zateplení fasády byla zakázána Magistrátem hl. m. Prahy, Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu (dále jen památkáři), přes všechny předložené atgumenty - termovizní snímek, hrozící narušení statiky domu díky tepelným mostům, poukázání na okolní domy, terté okna vyměněná mají. Proč toto nesmlouvavé stanovisko památkáři vydali, přes všechny argumenty nevím, ale odpověď je nasnadě. Čím větší tepelné úniky tím větší zisky PT, tím větší dividendy všem ve správních radách. Bludný kruh magistrát – PT – magistrát rozetnout bohužel nelze.

Otopná soustava v domě je ekvitermní s regulací podle teploty venkovního vzduchu. Znamená to, že
okamžitý výkon otopné soustavy (teplota otopného média) je nastaven podle aktuální venkovní teploty, kterou měří venkovní teplotní čidlo. Za čidlo odpovídá PT a je bohužel nevhodně umístěno na jižní straně domu. Otopná soustava je termohydraulicky vyvážena (vyvážení proběhlo v roce 2004 dle projektu) a osazena termostatickými hlavicemi zančky Heimeier. Náš dům je vytápěn rovnoměrně bez nutnosti vytápět podle nejslabšího článku v soustavě (nejhůře vytápěná místnost). Každý radiátor v objektu má stejné možnosti odebírat teplo bez ohledu na jeho vzdálenost od zdroje, je tedy možné jednoduše regulovat přísun tepla do domu. Zjednodušeně lze říct, že není nutné, aby v místnostech blíže ke zdroji nebo v chráněných polohách (jednodušeji vytopitelných) bylo přetopeno jen kvůli tomu, aby teplota v místnosti nevýhodně umístněné byla vyhovující. Radiátory byly osazeny v roce 2006 elektronickými indikátory topných nákladů Metra E-ITN 20. Na základě náměrů a následného zpracování, které provádí firma Ronica s.r.o. družstevníci platí teplo, které skutečně odebrali. Proto se vyplatí teplem šetřit.


Jak snížit výdaje za teplo

Nepřetápějte místnosti. Snížením teploty o 1 °C uspoříte přibližně 8 % spotřebované energie. Dodržujte doporučené teploty v jednotlivých místnostech: obývací pokoj 20 – 22 °C, ložnice 18 – 20 °C, dětský pokoj 20 – 21 °C, koupelna 22 – 24 °C, chodby 17 – 19 °C. Místnosti, které trvale neobýváte, jen temperujte (pokoj pro hosty, komora, spíž atd.). Před spaním snižte výkon těles ve všech místnostech. V chladnějším pokoji se většině lidí spí lépe a je to zdravější pro organizmus.

Nastavte rozdílné teploty  na termostatických hlavicích u radiátorů v jednotlivých pokojích na optimální teplotu. V jednotlivých místnostech, zohledněte jiné zisky tepla, než z radiátorů (např. vaření, podlahové vytápění, krb) a nastavte rozdílné teploty v průběhu dne a noci, případně i dle dnů v týdnu. Zavírejte dveře do chladnějších místností.

Správně regulujte topení. Energii výrazně ušetříte instalací termostatů s časovým spínačem. Umožňuje Vám naprogramovat snížení teplot v požadovaném časovém období (noc, nepřítomnost v bytě apod.). Pokud odcházíte do práce nebo mimo domov, snižte teplotu na 17 °C. Při dlouhodobějším opuštění domu nebo bytu snižte teplotu až na 15 °C. Je to možné realizovat pomocí „chytrých“ termohlavic pomocí nichž přesně zvolíte, ve který den, v jaký čas a jaká teplota má být nastavena v dané místnosti. Nebo je zde možnost instalovat dálkově ovládané termohlavice. Zde lze dokonce pomocí bytové centrály ovládat nejen bezdrátové termohlavice, ale i alternativní zdroje tepla (elektrické vytápění atd).

Odvzdušnění otopných těles - Pravidelně odvzdušňujte otopná tělesa ve všech místnostech, vzduch v soustavě může zvýšit spotřebu až o čtvrtinu. Především v horních bytech obytných domů se tak zajistí bezvadná funkce otopných těles a termostatů. Otopné těleso rychle reaguje na změněnou potřebu tepla. Další možností je případná výměna starých radiátorů. Ve sklepních prostorech a chodbách tepelně izolujte teplovodní rozvody.

Radiátory by měly mít kolem sebe prostor a neměly by být zaprášené ani zakryté dekoracemi nebo nábytkem. Zejména je důležité umožnit volné proudění vzduchu ke spodní straně radiátorů a nad ním ponechat volný prostor pro stoupající teplý vzduch. Radiátory pravidelně čistěte od prachu, nepřekrývejte závěsy, nábytkem a nepoužívejte je jako sušičku prádla. To vše snižuje jejich účinnost. Celkově tak můžete ušetřit 10 % tepla. Existují speciální reflexní fólie, které se dávají za radiátory. Dokážou odrážet teplo zpátky do místnosti. Pokud chcete ušetřit, lze si podomácku vystačit i s alobalem.

Optimální způsob a četnost větrání – větrejte krátce a důkladně, jde o kvalitu vnitřního prostředí, prevence před plísněmi. Během větrání zavřete topení. Při rychlém intenzivním vyvětrání se vzduch ochladí, ale stěny pokoje zůstanou teplé. Doporučuje se větrat třikrát denně po 10 minutách. Na trhu jsou i malé okenní vlhkoměry, které ukážou kdy je nutné větrat.  U pomalého a dlouhého větrání pootevřeným oknem je tomu právě naopak – dochází k vychladnutí stěn a pro jejich ohřátí je následně potřeba velké množství tepla. Zamezte průvanu pode dveřmi použitím prahu s těsněním. Izolace výklenků pro otopná tělesa a světlý nátěr uspoří až 4 % nákladů na vytápění. Rovněž dobře utěsněné spáry na oknech a dveřích zadržují energii v místnosti.

Kontrolujte a zajistěte vhodnou vlhkost v místnostech bytu – dostatečně vlhký vzduch – nad 45% relativní vlhkosti – působí „tepleji“ při shodné teplotě se vzduchem sušším, navíc nezpůsobuje dýchací problémy. V místnosti s velmi nízkou vlhkostí je pro dosažení stejného pocitu tepla potřeba zvýšit teplotu o 2 – 3°C. Vlhkost zvýšíte např. sušením prádla v bytě, umístěním a pravidelným zaléváním květin, použitím zvlhčovače, naopak snížíte používáním kuchyňských odsavačů par, odvětráním vodních par po sprchování.

Záclony a závěsy – neměly by zakrývat radiátory, používejte krátké textilie, které nevisí přes otopná telesa. Přes noc zatahujte závěsy, žaluzie nebo rolety – omezíte únik tepla oknem a zamezíte zároveň příchodu studeného vzduchu zvenčí. Nezakrývejte radiátory dlouhými závěsy, nestavte před ně nábytek, nesušte na nich prádlo. Vnější rolety, žaluzie a markýzy zamezí přehřívání interiéru v létě a úniku tepla v zimě. Spouštění rolet a stažení závěsů citelně snižují v noci tepelné ztráty v místnosti způsobené tepelným mostem povrchu oken.

Veďte se záznamy o spotřebě - jako velice důležitý bod vidím evidenci spotřeby energie a záznam různých stavů, poruch, prováděné údržby – poslouží Vám jako plocha na další úsporná a jiná opatření. Spotřebu můžete kontrolovat přímo na indikátoru teply, jak s indikátorem zacházet je popsáno zde a starší spotřeby jsou k dohledání zde.

Nucené větrání s rekuperací - Pokud plánujete větší rekonstrukci, určitě zvažte možnost instalace systému nuceného větrání s rekuperací (zpětného získání) tepla. Ušetříte na nákladech na vytápění, zajistíte si trvale čerstvý vzduch a zamezíte možnému vzniku plísní.


ach jo
Zpět na hlavní stránku
ohen

Copyright (c) 5. ledna 2010 by Miloš Vondruška. Design by Webmaster
Související linky:
Snižování energetické náročnosti v obytných domech
Porovnání cen energií http://www.nasepenize.cz/jak-usetrit-za-teplo-6107